Shiatsu w Bydgoszczy

Shiatsu

Masaż Shiatsu (ucisk palcem) jest masażem, w którym przy pomocy kciuków, a także innych części kończyn górnych i dolnych, uciska się określone strefy w ciele, by usunąć z organizmu zaburzenia i napięcia. A jednocześnie, aby…

przywrócić prawidłowe krążenie krwi i energii.

Osoba masowana leży na macie, a masażysta stosuje różnorakie techniki pobudzające ciało do pracy:

  • uciska,
  • ugniata,
  • opukuje,
  • naciąga stawy manipulując kończynami.

W trakcie masażu dąży się do maksymalnego rozluźnienia osoby masowanej. Masażysta musi być skoncentrowany, zharmonizowany ze swoim wnętrzem oraz z rytmem oddechu masowanego.

Najkorzystniej jest zrobić masaż całego ciała…

rozpoczynając od tylnej strony ciała. Jednakże wykonanie zabiegu na fragmencie ciała również przynosi wymierne korzyści. Zadaniem osoby masowanej jest pozwolenie sobie na relaks, świadomy oddech zgodny z potrzebą ciała oraz praca z wizją przywołującą zdrowie, prawidłowe krążenie krwi i energii w ciele, czyste myśli i pozytywne nastawienie do sytuacji.

Założyciel szkoły Shiatsu – Tokujiro Namikoshi – zwracał uwagę na fakt, iż…

ludzki organizm chce i potrafi mobilizować swoje naturalne siły by utrzymywać zdrowie.

Mówił i pisał o cudach, których organizm może dokonać sam, w naturalny sposób dzięki skupieniu, nastawieniu, wewnętrznej mobilizacji i zewnętrznym impulsom.

“Historia masażu japońskiego: masaż w Japonii był stosowany od 1320 roku pod nazwą anma, łącząc dwie starożytne tradycje – chińskiego masażu anmo (później Tui Na) i koreańskiego masażu amma.

Masowaniem zajmowali się głównie niewidomi ludzie, którym…

rząd ustawowo przypisał te czynności jako źródło dochodów. Shampooer, bo tak nazywali się niewidomi masażyści, znali dobrze anatomię i fizjologię człowieka oraz mieli doświadczenie w usuwaniu różnorakich dolegliwości, omdleń. A także w przywracaniu prawidłowego krążenia krwi i energii.

Zazwyczaj masowanie rozpoczynali o zmroku, chodząc po okolicznych domostwach i wykrzykując anma!, anma!, oznajmiając tym sposobem gotowość do działania. Stosowali szczypania, uderzenia, tarcia, ugniatania, opukiwania, klapsy, naciągania stawów. Rozpoczynali od masowania kończyn górnych, potem masowali grzbiet, kark, głowę i kończyli na kończynach dolnych.

Masaż w tej formie w Japonii przetrwał do końca XIX wieku i po modyfikacjach dokonanych przez Tokujiro Namikoshiego na początku XX wieku przyjmuje nazwę Shiatsu. W 1925 roku Namikoshi powołuje do życia Instytut Terapii Shiatsu na wyspie Hokkaido, a w 1940 roku otwiera w Tokio Japoński Instytut Shiatsu.

W 1955 roku Shiatsu zostało zatwierdzone przez ministerstwo zdrowia jako metoda terapeutyczna.

W 1957 roku instytut zostaje przekształcony w Japońską Szkołę Shiatsu. A w 1964 roku następuje rozdzielenie Shiatsu od ammy i pozostałych form masażu.” Cytat z „Masaż orientalny” Leszek Magiera (str. 197 -198)

Joanna – współtwórca Twojej harmonii w ciele