Shiatsu w Bydgoszczy

Dwa sposoby na dokuczliwy kaszel



Gdy chorowałam w dzieciństwie tato nacierał mi stopy i nakładał mi grube skarpety. Przy silnym kaszlu nacierał mi również plecy. Pocierał między łopatkami, aż czułam w środku gorąco i w pewnym momencie zaczynałam odkrztuszać

Mama w tym czasie szykowała mikstury: a to syrop z cebuli, a to mleko z czosnkiem, a to propolis. Wszystkie stosowane przez nich zabiegi były zasadne i przynosiły ulgę. To, co robili wynikało z ich wiedzy i doświadczeń przekazywanych w rodzinie. 


Ja poszerzyłam tę wiedzę, o masaż shiatsu i dodatkowe mikstury typu:

Dzisiaj mam dla Ciebie proste przepisy na te napoje. Pokażę Ci też główny zabieg, który wykonuję przy atakach astmy, by zmniejszyć duszności i wyciszyć kaszel.



Zacznijmy od masażu.



Na zdjęciu widzisz orientacyjne punkty na plecach, które należy uciskać. Ja wykonuję zabieg uciskania punktów po prawej i lewej stronie kręgosłupa przy pomocy kciuka. Pracuję wtedy na konkretnych punktach. 

Polecam Ci też pracę kłębem dłoni, czyli poduszką, którą tworzy mięsień pod kciukiem. Wtedy możesz działać na większym obszarze. 

Stymulacja tych punktów uciskiem, pocieraniem, ugniataniem i rozcieraniem pobudza krążenie w tej przestrzeni. Poprawia przepływ chłonki i niweluje usztywnienia w powięzi wywołane kaszlem. W ten sposób likwidujesz skutki napięć w plecach wywołane kaszlem, a jednocześnie zasilasz organizm w rozpracowywaniu stanu chorobowego.



A teraz kolej na napoje wspomagające:



Złote mleko, to kubek koziego mleka najlepiej z ekologicznego gospodarstwa, które podgrzewasz do temperatury maksymalnie 70 stopni Celsjusza. Potem dodajesz do niego ¼ łyżeczki kurkumy, lub więcej, jeśli mleko nie jest wystarczająco żółte. A powinno być naprawdę żółte. Złote mleko jest przydatne, gdy przemarzniesz.

Jabłkowy shot, to sok wyciśnięty w wyciskarce wolnoobrotowej z jabłek z targu lub zaprzyjaźnionej wsi z dodatkiem sporego kawałka imbiru. Dzięki imbirowi napój staje się mocny, doładowujący energię i witaminy. Pomaga pozbyć się śluzu.

Lemoniada z kurkumy i imbiru, to napój niezwykle skuteczny przy przeziębieniach. Żeby go zrobić, do dzbanka włóż kilka plasterków kurkumy i imbiru albo wsyp po ½ łyżeczki sproszkowanych przypraw. Zalej wszystko wrzątkiem. A gdy trochę ostygnie dodaj sok z cytryny do smaku, bo lemoniada może być albo lekko albo mocno kwaśna, tak jak wolisz. Na końcu osłodź miodem.

Herbata TLI, to mieszanka tymianku, lukrecji i imbiru. Najlepiej zrobić ją w garnku. Wlej 1,5 litra wody, doprowadź ją do wrzenia i dodaj ½ łyżeczki tymianku, 1 płaską łyżeczkę lukrecji, ½ łyżeczki imbiru. Gotuj 2-3 minuty. Przecedź do termosu, dzięki czemu dłużej będzie ciepła. Warto pić ją trzy razy dziennie. Działa nawilżająco i wykrztuśnie. Ten przepis zaczerpnęłam od Ani Ciesielskiej, autorki książek o kuchni 5 przemian.

Foto: martapawlowska.com



Wszystkiego rozświetlonego! Joanna – współtwórca Twojej harmonii w ciele

Bądźmy w kontakcie, dlatego…